Iława - Siemiany - Matyty – Dobrzyki - Zalewo
Charakterystyka szlaku: łatwy do pokonania, prowadzi przez dwa jeziora i Kanał Dobrzycki. Długość trasy około 32 km. Większość trasy znajduje się w obrębie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego . Trasa szlaku przebiega przez wody, które mają wiele połączeń z innymi akwenami, co daje możliwość wyboru innej trasy.
Pobierz mapkę
Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce (27,450 km) i szóstym co do wielkości, o powierzchni 4,149 ha. Głębokość maksymalna 12,8 m. Znajduje się na nim jedna z największych wysp śródlądowych - Wielka żuława (82,4 ha).
Jeziorak ma różne warianty połączeń z innymi akwenami
- z jeziorem Drwęckim – z zatoki Kraga poprzez Kanał Iławski i Ostródzko-Elbląski
- z jeziorem Ewingi - z północnego krańca poprzez Kanał Dobrzycki
- z Zalewem Wiślanym poprzez Kanał Iławski i Ostródzko-Elbląski (od północy)
- z jeziorem Drwęckim poprzez Iławkę i Drwęcą (od południa)
- z jeziorem Zdryńskim i jeziorem Rucewo Małe poprzez jezioro Płaskie.
0,0 km Opis szlaku rozpoczynamy w Iławie - w zatoce obok Starego Miasta. Po prawej stronie znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy „Perkoz” z wypożyczalnią sprzętu wodnego, po lewej zaś baza wodna Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego wraz z wypożyczalnią sprzętu wodnego, usługami szkutniczymi, możliwością pozostawienia nieczystości i pełną bazę sanitarną. Nieopodal w kierunku zachodnim pomost stacjonarny na 35-40 jednostek, przystanek statku zabierającego nieczystości, dalej Przystań żeglarska „Pod Omegą” z wypożyczalnią sprzętu wodnego, z bazą noclegową, restauracją, sklepem żeglarskim, usługami szkutniczymi.
0,2 km Z prawej strony mijamy wypływającą z j. Jeziorak rzeką Iławką, dopływ Drwęcy, szlak wodny o długości 17 km dostępny dla kajaków. Po lewej stronie mijamy największą wyspę śródlądową Wielka Żuława [82,4 ha], Kiedyś na wyspie znajdowało się grodzisko, którego lata świetności przypadały na X do XIII w. Obecnie wyspa jest zagospodarowana turystycznie i połączona z lądem promem.
0,7 km Płynąc dalej po prawej mijamy plażę miejską z parkingiem i boiskami do siatkówki plażowej. W tym miejscu przebiega południowa granica Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.
1,7 km Po prawej przystań jachtowa wraz z wypożyczalnią sprzętu, usługami szkutniczymi, zrzutem nieczystości.
1,9 km Po prawej stronie Przystań żeglarska „Skarbek” z wypożyczalnią sprzętu wodnego.
2,6 km Po lewej stronie półwysep Krzywy Róg. Przy półwyspie pomost pływający na około 12-14 jednostek, przystanek statku-śmieciarki.
5,6 km Szlak zmienia kierunek na północny, a następnie na północno-wschodni. Po prawej stronie wieś wypoczynkowa Szałkowo z przystaniami i kwaterami agroturystycznymi, polami biwakowymi, małą gastronomią. Pomost stacjonarny na 5 jachtów i 5-8 mniejszych jednostek, przystanek statku-śmieciarki. Po lewej Półwysep Indyjski ze starym pięknym lasem z przewagą świerku, dębu i sosny. Przy półwyspie pomost pływający na 16 jachtów i 4-6 mniejszych jednostek pływających, przystanek statku-śmieciarki.
7,4 km Po lewej stronie Ośrodek Wypoczynkowy Sarnówek z wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz rowerów i kąpieliskiem.
8,2 km Szlak zmienia kierunek na wschodni. Po prawej stronie osada Kwiry.
10,2 km Po prawej stronie mijamy miejscowością Jażdżówki, gdzie znajduje się ośrodek wypoczynkowy, przystań, wypożyczalnia sprzętu wodnego, pole biwakowe, możliwością zrzutu nieczystości. Ze względu na planowaną przebudową ośrodka w sezonie 2008 może on być zamknięty. Po lewej wejście do Zatoki Widłągi. Przed wejściem do zatoki po prawej stronie pomost pływający na 16 jednostek, przystanek statku-śmieciarki. W kompleksie leśnym otaczającym zatoką występują gniazda rybołowów i orła białego.
11,2 km Po prawej miejscowością Jezierzyce. Od września 1953 do 1978 roku bywał tu ówczesny biskup Karol Wojtyła. Wiadomo, że w 1959 roku późniejszy papież płynął z Ostródy przez Miłomłyn i Siemiany do Gizerka, dzisiejszych Jezierzyc.
11,2 km Po prawej stronie letniskowa miejscowością Makowo z przystanią, polami biwakowymi, kąpieliskiem, punktem napełniania butli gazowych, gastronomią, sklepem, wypożyczalnią rowerów. Pomost stacjonarny na 8 jachtów i 6 mniejszych jednostek, przystanek statku-śmieciarki.
13,4 km Jezioro z obu stron jest zalesione, szlak prowadzi wąską rynną w kierunku północnym. Po prawej zatoka Smolny Kąt.
15,3 km Z lewej strony zatoka Zimny Kąt.
15,7 km Zbliżamy się do wysp Mały i Duży Gierczak, tutaj następuje rozgałęzienie Jezioraka; płynąc lekko w prawo dopłyniemy do Zatoki Kraga, na której końcu zaczyna się Kanał Iławski, skręcając w lewo popłyniemy w kierunku Siemian, Zalewa i jeziora Płaskiego. Płynąc w lewo omijamy wyspy Gierczak po prawej lub lewej stronie. Na przeciw wyspy Duży Gierczak., na cyplu, pole namiotowe. Wzdłuż brzegów obu wysp rosną olchy, jarzębiny i lipy. Przy obu wyspach 4 pomosty pływające na 12-16 miejsc, przystanki statku-śmieciarki.
17,1 km Płynąc dalej w kierunku Siemian mijamy z prawej strony wyspą łąkowa. Jest ona płaska, porośnięta urozmaiconym i dorodnym drzewostanem. Od strony północno-wschodniej 3 pomosty pływające przy każdym12-16 miejsc do cumowania.
18,6 km Dalej do Siemian możemy płynąć dookoła wyspy Lipowy Ostrów, z prawej pozostawiając wyspą Bukowiec, lub na wprost, wzdłuż lewego brzegu Lipowego Ostrowia. Przedwojenny właściciel wyspy Bukowiec, Emil Gratzki, w 1938 roku połączył ją z Wieprzem czterystumetrową groblą w celach gospodarczych. Grobla funkcjonuje do dziś, służąc turystom. Wyspa jest urocza, pagórkowata, zadrzewiona. Szlak skręca w kierunku północno zachodnim, po lewej stronie pole biwakowe. Druga z wysp, Lipowy Ostrów, od wschodniej strony jest płaska, zachodnia częśą wyspy góruje nad resztą. Wśród świerków na wzniesieniu cmentarzyk. Wiąże się z nim historia o srogim ojcu, który zabił córką i jej kochanka, a sam zginął od pioruna. Na obu wyspach pomosty pływające, przystanki statku-śmieciarki.
19.0 km Z lewej półwysep Złoty Rożek, na którym znajduje się dobrze wyposażone pole namiotowe. Pomost pływający na około 12 miejsc, przystanek statku-śmieciarki. W tym miejscu szlak skręca na północ.
19,4 km Z lewej strony wieś turystyczna Siemiany, położona na wysokim zachodnim brzegu Jezioraka. Pierwsze wzmianki o Siemianach pochodzą z XVIII w. We wsi możliwością napełnienia butli, a także przystanie, sklepy, pole namiotowe wyposażone w toalety i prysznice, gastronomia, hotele, w okresie wakacyjnym liczne imprezy kulturalne. Pomost pływający, przystanek statku-śmieciarki na 16 jachtów i 6-8 mniejszych jednostek.
19,8 km Płynąc dalej na północ mijamy wysepki Rybackie Kępy i leśniczówkę Jeziorno.
21,2 km Poruszając się dalej w kierunku północnym, z lewej pozostawiamy wejście do jeziora Płaskiego, zwane Bramką Płaską.
22,0 km Płynąc dalej na północ mijamy zatoką Bukowiec, dochodzi ona do leśnej osady Bukowiec, jest niedostępna, zamulona i zarośnięta.
22,3 km Cypel Ostry Róg, który jest wygodnym miejscem do postoju, maleńki i kamienisty, z pięknymi jesionami i miejscem do kąpieli.
23,2 km Z prawej strony wejście do Zatoki Rudnia. Przy wejściu po wschodniej stronie wieś Pomielin, dawniej pruska, założona około 1396 r. W 1939 roku liczyła 90 mieszkańców. Z lewej wyspa Kobiecy Ostrów.
23,7 km Z prawej wyspa Czaplak, posiadająca piaszczysty brzeg, w kilku tylko miejscach od wschodu bagnisty. Wewnątrz wyspa porośnięta jest lasem sosnowym z licznymi polankami. Drzewa, podobnie jak w wielu innych miejscach, częściowo są połamane po dużych opadach śniegu w 2006 roku. Obrzeże wyspy porośnięte lasem liściastym. Od północy od brzegu Czaplak oddziela zatoka Tarlisko i bardzo płytki kanałek wśród trzcin. Po prawej stronie Czaplaka mała wysepka, na której żyją kormorany.
24,8 km Płynąc dalej Jeziorakiem w kierunku północnym dopływamy do Cieśniny Matyckiej.
25,3 km Z lewej wieś Matyty, położona na wysokim brzegu, założona w 1343 roku przez Prusa Matysa. We wsi baza noclegowa, pole namiotowe, gospodarstwa agroturystyczne, wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów, gastronomia, baza sanitarna. Pomost pływający na 16 jachtów i 4-6 mniejszych jednostek, przystanek statku-śmieciarki.
25,9 km Za wsią Matyty Jeziorak przechodzi w rozlewisko otoczone trzcinami, za którymi są pola uprawne. Z prawej wyspa Poljańska.
26,4 km Z prawej strony najstarsza w okolicy wieś Polajny, dawniej Pruska, założona w 1261 roku.
27,3 km Płyniemy kierując się na północny wschód, następuje zwężenie jeziora, po czym wpływamy w Kanał Dobrzycki. W kanale 2 pomosty stacjonarne na 4-6 jachtów, jeden od strony Matyt, drugi od strony Zalewa, przystanki statku śmieciarki.
27,9 km Linia energetyczna 15 metrów nad poziomem wody.
28,2 km Most drogowy, koniecznością położenia masztu. Za mostem wieś Dobrzyki. Pierwsza wiadomością o wsi pochodzi z 1287 roku, we wsi kościół gotycki z 1320 roku. Poczynając od XVI wieku odbywały się tu polskie nabożeństwa dla Polaków zamieszkałych w okolicznych wsiach. W 1939 Dobrzyki liczyły 732 mieszkańców.
30,0 km Długość kanału Dobrzyckiego wynosi 2475 m. Na początku płyniemy wąwozem, następnie łagodną doliną wśród pól. Dalej kanał przechodzi w dużą zatokę obrośniętą trzcinami.
31,0 km Zatoka zwęża się, przez wąską bramkę wchodzimy na jezioro Ewingi, wyrzeźbione przez morenę czołową. Powierzchnia jeziora to 490,4 ha, głębokość 3 m. Ewingi otoczone są owalną linią brzegową, z wąską i mocno wydłużoną na południe zatoką przy wschodnim brzegu. Jezioro jest płytkie, mocno zarośnięte roślinnością wodną. Zupełnie płaskie brzegi są otoczone podmokłymi łąkami i moczarami. Przy północnej części wschodniego brzegu leży Zalewo.
32,6 km Dopływamy do Zalewa, po prawej stronie przystań żeglarska.
Miasto powstało w końcu XIII wieku, prawa miejskie otrzymało 1305 roku od komtura dzierzgońskiego. W XV wieku napłynęła ludność polska. W XVI wieku Zalewo było siedzibą powiatu, w 1688 roku pochłonął je pożar, a w1710 po epidemii dżumy ocalało zaledwie 7 rodzin. Kościół w Zalewie został wzniesiony w latach 1320-1350 , wieżę dobudowano w 1407 r. Polską kaplicą dołączono w 1560. W 1791 rozebrano ją po likwidacji gminy ewangelickiej. Przy kościele pozostał fragment murów obronnych z basztą i plebanią neogotycką z 1898 r. Podczas kampanii napoleońskiej kwaterowały w Zalewie wojska generała H. Dąbrowskiego. W drugiej połowie XIX wieku nastąpiło ożywienie gospodarcze spowodowane budową Kanału Ostródzko-Elbląskiego. W 1945 Zalewo zostało zniszczone i utraciło prawa miejskie, które w 1988 r. przywrócono.
Informację udostępnione dzięki serwisowi Lokalnej Organizacji Turystycznej Pojezierza Iławskiego i Dorzecza Drwęcy.
Źródło:www.lot.ilawa.pl, 06.2012r.