Logo do druku

Ekologiczne przystanie jachtowe na Warmii i Mazurach

Atrakcje - Ziemia Mrągowska

Środkową część Pojezierza Mazurskiego zajmuje Ziemia Mrągowska, uznana przez wielu za najpiękniejszy obszar Warmii i Mazur. Szukać należy jej w środkowo-wschodniej części Krainy Tysiąca Jezior. Powiat mrągowski szczyci się ponad stu jeziorami, z których wiele należy do systemu Wielkich Jezior Mazurskich.



Niewielka urbanizacja i małe uprzemysłowienie powodują, że jeziora te przyciągają turystów czystymi wodami. Wielu gości przyjeżdża tu także dla bogatych w grzyby i jagody lasów. Brukowane kostką miasta oraz miasteczka Ziemi Mrągowskiej położone są pośród wiekowych lasów pachnących jeglijką (świerkiem) i chojką (sosną), w otoczeniu jezior oraz jedenastu rezerwatów – ostoi dzikiej przyrody i zwierzyny. Ziemia Mrągowska to pięć jednostek administracyjnych: miasto Mrągowo, gmina Mrągowo, miasto i gmina Mikołajki, gmina Piecki i gmina Sorkwity. O atrakcyjności Ziemi Mrągowskiej świadczą m.in. zabytki, reprezentujące różne style architektoniczne. Są tutaj piękne kamieniczki, dwory, stare kościoły i cmentarze czy kapliczki przy leśnych ścieżkach.

Część Ziemi Mrągowskiej zajmuje Puszcza Piska – pierwotna puszcza jest największym zwartym kompleksem leśnym województwa. Z uwagi na wielkie bogactwo i różnorodność świata roślin i zwierząt, obfitość lasów, torfowisk i wód utworzono na naszym terenie Mazurski Park Krajobrazowy. Jest to jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce.

Specyficzną cechą Ziemi Mrągowskiej, obok zielonych, prastarych lasów i błękitnych jezior jest znaczne pofałdowanie terenu. Ze wzgórzami morenowymi sięgającymi 200 m n.p.m kontrastują głębokie jeziora rynnowe. Większość z nich połączona jest rzekami i kanałami tworząc malownicze szlaki kajakowe i żeglarskie. Największymi jeziorami w powiecie są: Śniardwy, które jest także największym jeziorem w Polsce, Mokre, Łuknajno – międzynarodowy rezerwat biosfery, Tałty, Juno, Czos. Najdłuższa i zarazem najpiękniejsza rzeka Mazur płynie prawie w całości przez Ziemię Mrągowską, tworząc najpiękniejszy nizinny szlak kajakowy w Europie - Krutynia.

Nieprzeciętne walory przyrodnicze, uroki krajobrazu, dobra baza turystyczna i wypoczynkowej pojezierza Mrągowskiego są magnesem przyciągającym setki tysięcy turystów. Na zwolenników aktywnych form wypoczynku czekają: spływy kajakowe, wycieczki piesze, rowerowe i autokarowe, jazda konna, lasy bogate w grzyby, trasy narciarskie. Z miasta wiodą liczne i ciekawe szlaki wędrówek pieszych, rowerowych i wodnych m.in. do Kętrzyna, Sorkwit, Reszla,  Świętej Lipki i na szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Nie brakuje również obiektów konferencyjnych.

Stolicą Ziemi Mrągowskiej jest Mrągowo. Ponad dwudziestodwutysięczne miasto położone jest pośród zieleni lasów i błękitu wód jezior Pojezierza Mrągowskiego. Piękne kamieniczki, parki posiadające swoją historię, aleje i kwieciste łąki okalające miasto, odbijają się w taflach kilku jezior, z których jeziora Juno, Czos oraz Czarne pojawiają się najczęściej we wspomnieniach turystów. Krajobraz miasta oraz okolicy wzbogacają wzgórza morenowe (Wzgórze Jaenicke, Góra Czterech Wiatrów, wzniesienia nad jeziorem Czarnym i w Polskiej Wsi) oraz bajkowe wąwozy (Słowiczy Wąwóz nad jeziorem Czarnym). Mrągowo to Miasto Festiwali. Wrażeń i śmiechu dostarcza w pierwszy weekend lipca Mazurska Noc Kabaretowa. Po „nocy” czas na muzykę country, z której miasto słynie, a kowboje przybywają doń w ostatni weekend lipca na znany wszystkim Piknik Country. Zresztą nie tylko kowboje, ale też fani z całej Polski spieszą do gościnnego Mrągowa. Aby tę gościnność przedłużyć, powstał park rozrywki w stylu Dzikiego Zachodu – Miasteczko Westernowe Mrongoville. W pierwszy weekend sierpnia z różnych stron Polski, ale też zza kresowych granic przybywają do Mrągowa wszyscy przepełnieni miłością do rodzinnego kraju, a często już tylko do kraju ojców. Przybywają tu na Festiwal Kultury Kresowej, festiwal patriotyzmu i pięknej muzyki. Jego twórcy całym sercem upodobali sobie nasze miasto. Mrągowo to miasto spotkań, poezji, muzyki i sztuki, w którym współczesność przeplata się z ciekawą historią mazurską. To miasto inspirujące wielu twórców. W Mrągowie jest też wiele miejsc do wypoczynku. Alejki, ukwiecone skwery, kamienne rzeźby, parki, promenada wzdłuż jeziora Czos, zachęcają do spacerów. Warto zatrzymać się na molo, poobserwować wodne ptactwo, żaglówki, łódeczki, skutery wodne pływające po jeziorze i festiwalowy amfiteatr. W upalne dni spacerowicze znajdą ochłodę na plażach przy mrągowskich fontannach na placu PCK, Wyzwolenia i w Parku Lotników. Natomiast panoramę miasta najlepiej obejrzeć z wieży widokowej Bismarcka lub z Góry Czterech Wiatrów.

Zabytki i atrakcje Mrągowa
Wieża Bismarcka

W parku im. Sikorskiego koło ul. Brzozowej, na tak zwanym Wzgórzu Jaenike stoi Wieża Bismarcka. Została zbudowana na cześć kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka (1815 – 1898). Ponieważ był uważany za twórcę II Rzeszy Niemieckiej, był bohaterem narodowym. Uroczyste otwarcie Wieży Bismarcka odbyło się w 1906 roku. Była to pierwsza Wieża Bismarcka na Mazurach. Wysokość wieży wynosi 23 m. W okresie międzywojennym była punktem widokowym, wyposażonym w lunety. Jest to najlepiej zachowana Wieża Bismarcka w województwie warmińsko - mazurskim. Na terenie Polski istnieje obecnie 17 wież Bismarcka. Wieża jest udostępniona jako punkt widokowy. Wzgórze Jaenike było do pierwszej wojny światowej miejscem spotkań i spacerów – można tu spotkać pozostałości po fontannie i pomnikach.

Przed II wojną światową obecny Park Sikorskiego był popularnym miejscem imprez. W Parku znajduje się zabytkowy cmentarz ewangelicki oraz cmentarz wojenny z I wojny światowej, powstał także cmentarz ewangelicki. Drzewa na wzgórzu zasadzono w okresie międzywojennym. U podnóża wzgórza można zobaczyć ciekawostkę geologiczną, a mianowicie polodowcowy kociołek eworsyjny.


Zabytkowe kamienice

Centrum Mrągowa to przede wszystkim zabytkowe kamieniczki, położone przy brukowanych ulicach, które odzwierciedlają klimat dawnego mazurskiego miasteczka. Ponieważ miasto rozrosło się pod koniec XIX i początkach XX wieku budynki reprezentują różne, choć nieczyste style architektoniczne: neogotyk, neoklasycyzm oraz secesję. Niedaleko budynku CKiT na tzw. Górnej Warszawskiej widoczne są reprezentacyjne budowle. Miasto rozrastało się od centrum, więc na ówczesnych obrzeżach było najwięcej miejsca na tak duże budowle. Jednym z najstarszych dobrze zachowanych budynków jest kamienica przy ul. Mały Rynek, w której mieści się apteka „Pod Orłem”, założona w 1819 r. przez aptekarza Graape. Przy ulicy Roosevelta, wzdłuż szeregu kamienic są pozostałości po starym XVII wiecznym spichlerzu. Drugi spichlerz znajduje się niedaleko ratusza niedaleko wylotu do Ratuszowej. Po pożarze zdecydowano przenieść budynki stanowiące zagrożenie pożarowe, poza centrum miasta. Tak powstała część rzemieślnicza. W tym celu wytyczono nową ul. Ogrodową (Garten strasse), obecną ul. Roosevelta.  Kuźnie i piece ze względu na bezpieczeństwo można było stawiać wyłącznie w tym miejscu, poza miastem.

Kościół św. Wojciecha

Zbudowany w stylu neogotyckim w 1860 r. W 1894 r. zakład witrażowy Heinricha Oidtmanna z Linnich zrealizował oszklenie prezbiterium nowo zbudowanego katolickiego kościoła św. Wojciecha w Mrągowie. Na zespół witraży składa się trójdzielne okno środkowe w ścianie wschodniej prezbiterium oraz dwa dwudzielne okna w ścianach bocznych. Kompozycje witrażowe są zróżnicowane. W trójdzielnym oknie środkowym umieszczono bogatą figuralną kompozycję z przedstawieniem sceny męczeństwa św. Wojciecha, ujętą w rozbudowane architektoniczne obramienie. W bocznych, dwudzielnych oknach prezbiterium znalazło się barwne przeszklenie stanowiące wyraźny dysonans w porównaniu z pięknym, utrzymanym w ugrowo-brązowo czerwonej kolorystyce witrażem centralnym.

Pierwsza msza w małym kościele, ograniczającym się wtedy do obecnej części ołtarzowej, odbyła się w 1860 roku. Parafię erygowano 18 stycznia 1861 roku. W latach 1892 - 1896 kościół rozbudowano oraz dobudowano wysoką wieżę. W 1896 roku kościół konsekrowano na cześć św. Wojciecha i niepokalanego poczęcia Marii Panny. W 1910 roku świątynię ponownie powiększono do stanu obecnego.

Mrongoville - W 2008 roku na obrzeżach Mrągowa, w prawdziwie malowniczej, mazurskiej scenerii, wśród wzgórz i lasów, nad rwącą rzeką Dajną odkryto Westernowe Miasteczko Mrongoville. Przekraczając jego bramę przenosimy się do świata XIX – wiecznego Westernu. Piękne kobiety, odważni Kowboje, sprytni Indianie oraz szaleni Meksykanie, to mieszkańcy tego wspaniałego miejsca. Mogąc nie tylko obserwować, ale także aktywnie uczestniczyć w życiu MRONGOVILLE uczymy się i nabieramy nowych doświadczeń. Wszystkie osoby spragnione niezapomnianych przygód rodem z Dzikiego Zachodu znajdą tu coś dla siebie.


Atrakcje Ziemi Mrągowskiej

Perła Mazur, Wenecja Północy – to inne nazwy Mikołajek. Mikołajki położone są w przesmyku jezior: Mikołajskie i Tałty na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To węzeł dróg żeglownych dla kierunków z Giżycka, Rucianego-Nidy, Pisza i Rynu. W sezonie letnim przeobrażają się w gwarne centrum turystyczne z rozbrzmiewającą muzyką szantową. To raj dla wodniaków, żeglarzy i ludzi pragnących aktywnie wypoczywać na jeziorach wśród urokliwych krajobrazów.

W początkowym okresie istniała w tym miejscu osada rybacka, której mieszkańcy zajmowali się rybołówstwem, tkactwem, wyrębem i spławianiem drewna. Pierwsza informacja z wymienioną nazwą wsi kościelnej – Niklasdorf, pochodzi z 1444 r. Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od świętego Mikołaja, opiekuna żeglarzy i przejść wodnych.

Stolica żeglarstwa jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków turystycznych na Mazurach, gdzie królują sporty wodne. Mikołajki jako ośrodek żeglarski umożliwia start w licznych regatach organizowanych w sezonie turystycznym. Teren miasta i gminy to również możliwość wypoczynku na rowerze, konno bądź na kortach tenisowych, a szlaki piesze prowadzą przez piękne okolice. Różnorodna baza noclegowa i gastronomiczna oraz atrakcje kulturalne, sportowe i przyrodnicze czekają na odwiedzających.


Kościół w Mikołajkach


W latach 30 XVIII wieku ówczesny pastor Skupch postanowił przebudować grożący zawaleniem kościół. Stary kościół został rozebrany, a zwłoki, pogrzebane na jego terenie, ekshumowane. Budowę nowej świątyni według projektu Schinkla rozpoczęto w 1841 roku. Karol Fryderyk Schinkel to jeden z wybitniejszych twórców okresu klasycyzmu w Prusach. We wnętrzu tej klasycystycznej budowli można podziwiać sklepienie kolebkowe z kasetonami, drewniane empory i umieszczone nad wejściem, organy autorstwa organmistrza Scherweita z Ełku. Po obu stronach prezbiterium znajdują się dwa cenne portrety miejscowych pastorów – m.in. Andrzeja Kowalewskiego, który sprawował swą kościelną funkcję na przełomie XVII i XVIII wieku i zyskał sobie przydomek pruskiego Hioba. Ściany świątyni zdobią XVII- i XIX-wieczne obrazy i tablice pamiątkowe. W skarbcu kościoła przechowywany jest zabytkowy kielich mszalny z 1772 roku. Wieża zegarowa została ukończona w 1880 roku. W 1842 roku kościół został poświęcony.

Przy kościele znajduje się Muzeum Reformacji Polskiej. Powstało ono w 1973 r., twórcą i założycielem był ks. Władysław Pilch - Pilchowski (1913 - 2008), proboszcz Parafii ewangelicko - augsburskiej ( w Mikołajkach. Jest to jedno z dwóch tego typu muzeów w Polsce. Muzeum posiada unikatowy zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach do 1945 r. Zbiory muzealne zawierają również inne cenne druki, dokumenty, zdjęcia, itp., związane z ruchem reformacyjnym (i nie tylko) na terenie Polski i Europy. Na ścianach zawieszone są portrety reformatorów Kościoła i polskich działaczy reformacyjnych oraz oryginale tablice z wojen napoleońskich i z czasów I wojny światowej.

Cmentarz żydowski w Mikołajkach - niewiele wiadomo o społeczności żydowskiej w Mikołajkach. Pierwsze wzmianki o osadnictwie żydowskim w tej okolicy pochodzą z 1820 roku. Osiedlający się tutaj Żydzi pochodzili z Królewca i Wilna. Podczas Nocy Kryształowej w 1938 roku naziści wywieźli wszystkie rodziny żydowskie. Ich los jest nieznany, nikt z nich nie powrócił już nigdy do miasta. Cmentarz żydowski w Mikołajkach został założony w 1881 roku i położony jest przy ul. Dybowskiej. Jest to jedna z niewielu zachowanych mazurskich nekropolii wyznania mojżeszowego. Do dziś przetrwało kilkadziesiąt macew z napisami w językach hebrajskim i niemieckim. W 2006 roku dzięki wspólnym wysiłkom mieszkańców Mikołajek oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego teren nekropolii został uporządkowany. Nekropolię obsadzono ponad dwudziestoma lipami, które dziś stanowią malowniczy starodrzew.

Krutynia -  to szlak uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Jest bardzo ciekawy i zróżnicowany, przebiega przez Puszczę Piską, a od Jez. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Na całej trasie znajduje się ciekawa flora i fauna. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach "krwawe plamy". Brzegi porośnięte wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami. Szlak prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami (strugami), objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni.

Na szlaku Krutyni ujrzymy malownicze mazurskie domki, urokliwie pochylające się nad wodą, przepłyniemy przez pola nenufarów, zobaczymy rezerwat Czapli Siwej, Królewskiej Sosny i Pływających Wysp, spotkamy się oko w oko nie tylko z wilkami w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, a dużym przeżyciem będzie obejrzenie ikonostanu w klasztorze starowierców w Wojnowie. Przepłyniemy przez dziewięć jezior i złożymy wizytę ostatniemu Królowi Galindów, którego posiadłości rozciągają się na iznockim brzegu Krutyni.

Ferma Jeleniowatych w Kosewie Górnym – Stacja Parazytologii PAN powstała w 1984 roku - w tym też roku ruszyła organizacja  fermy jeleniowatych przy ówczesnym Zakładzie Doświadczalnym PAN w Baranowie. Dzięki pasji i zaangażowaniu dr Andrzeja Krzywińskiego możemy dziś w Kosewie Górnym oglądać unikatową hodowlę jeleniowatych. Ferma Jeleniowatych jest główną atrakcją Ziemi Mrągowskiej, to ulubione miejsca turystów. Można tu dotknąć rogatych mieszkańców. Dla większości osób to pierwszy bezpośredni kontakt z jeleniowatymi. Na terenie stacji istnieje muzeum, które oferuje: bogate zbiory poroży jeleni europejskich, danieli, jeleni sika oraz innych gatunków jeleniowych i rogi muflonów, unikalne kolekcje zrzutów obrazujące rozwój poroża, wystawę fotografii przyrodniczej oraz specjalne seanse slajdów autorstwa m.in. Andrzeja Stachurskiego pt. „Mazurskie spotkania”, ilustrowanych muzyką, odgłosami przyrody i zwierząt.

Całoroczny Ośrodek Sportowy Góra Czterech Wiatrów oferuje masę atrakcji zarówno zimą, jak i latem! Góra Czterech Wiatrów położona jest na półwyspie nad jeziorem Czos, w bezpośredniej bliskości miasta Mrągowa. Góra jest częściowo zalesiona i jest wspaniałym punktem widokowym, z którego roztacza się przepiękna panorama miasta i jego okolic. Gmina Mrągowo z myślą o przedłużeniu sezonu turystycznego zrealizowała na terenie Warmii i Mazur ośrodek sportów zimowych "Góra Czterech Wiatrów".

Ośrodek wyposażony jest w ratrak i skuter śnieżny ,a teren oświetlony jest całą dobę. Nad bezpieczeństwem gości czuwają Ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR oraz Ratownicy Medyczni z Mrągowa. Unikalne warunki klimatyczne i możliwość czerpania wody bezpośrednio z jeziora, pozwalają na utrzymanie warunków śniegowych od pierwszych dni grudnia nawet do końca kwietnia. Dodatkowym atutem Ośrodka są niewątpliwie walory turystyczne Ziemi Mrągowskiej oraz stosunkowo niewielkie odległości od Olsztyna (60 km) i Warszawy (200 km), a także bezpośrednia dostępność do głównych ciągów komunikacyjnych (krajowa 16-tka).

Pałac w Sorkwitach - położony na przesmyku między jeziorami Gieląd i Lampackim. Został wzniesiony przez Mirbachów w latach 1850-1856. Pałac jest przykładem architektury neogotyckiej, stylu angielskiego, który był wiodącym stylem w architekturze Prus i Niemiec w połowie XIX wieku i nawiązywał do licznych na terytorium Prus Wschodnich gotyckich zamków. Od strony północno-zachodniej  znajduje się wzniesiony interesujący budynek wozowni, który formą przypomina wieżę zamkową z basztami w narożach. W czasie, kiedy wznoszono pałac, ukształtowany został również ogród w stylu parku krajobrazowego. Na półwyspie Ostrów powstała sieć alejek, na osi widokowej pałacu, cmentarz rodowy, a od południa winnice. W 1914 r. podczas przemarszu rosyjskich wojsk pałac spłonął. Przeprowadzono odbudowę pałacu dokładnie według pierwowzoru. II wojna światowa oszczędziła architekturę pałacu, rozgrabiono jedynie wyposażenie wnętrz. Przy pałacu rośnie miłorząb japoński, gatunek unikalny pochodzący z Chin.

Szestno -  położone jest 5 km na północ od Mrągowo. Jest to jedna z najstarszych miejscowości Ziemi Mrągowskiej. Zabudowa osady miała kształt wiejskiej ulicówki, ale z charakterystycznym placem targowym na środku, choć bez ratusza. Jest to obecnie teren przed kościołem. W Szestnie od początku istniał kościół, choć pierwsza wzmianka o nim pochodzi dopiero z 1484 roku.  Obecnie to jeden z najpiękniejszych gotyckich budynków sakralnych regionu. Unikalne na terenie Mazur jest oryginalne XVII-wieczne wyposażenie.

W Szestnie można zobaczyć ruiny jedynego zamku w Powiecie Mrągowskim. By je odnaleźć należy zejść ok. 50 metrów schodkami w dół, obok Restauracji Staropolskiej, która jest w jednym budynku z elektrownią wodną (budynek został zbudowany na fundamentach młyna). Pozostałości zamku odnajdziemy nad rzeczką. Teren porośnięty jest roślinnością. Zamek w ciągu dziejów miał znaczenie raczej administracyjne i gospodarcze, jako siedziba prokuratorii oraz centrum dyspozycyjne dla organizowanego na tym terem osadnictwa - aniżeli znaczenie militarne.

Dwór w Szestnie
z podwórzem gospodarczym usytuowany na skraju wsi. Duży majątek, w latach 20. XX w. obejmował ponad 1000 ha ziemi. Właścicielami była rodzina Klugkist. Do majątku należał także młyn wodny. Zachował się zadbany, interesujący architektonicznie dwór i park. Park krajobrazowy z różnogatunkowym starodrzewem, jeszcze czytelnym układem alei, w jego kompozycję wpisany jest cmentarz rodowy. Dwór pochodzi z 2 połowy XIX w. wzniesiony w stylu klasycystycznym z elementami neogotyku.

Kościół w Nawiadach -  Wieś Nawiady (Aweyden) została założona przez komtura ryńskiego Johanna von Schoenfelda w roku 1397 jako osada bartnicza. Z pewnością zakon już wtedy nakazał budowę kościoła. Nie znamy dokładnej daty jego wybudowania. Jako oficjalny rok kroniki kościelne podają 1437. Jest on więc jednym z najstarszych kościołów na Mazurach. Zbudowany został na najwyższym wzniesieniu wsi. W roku 1764 pożar spalił doszczętnie plebanię i cały dobytek, łącznie z bardzo cennym kielichem mszalnym i dobytkiem kościelnym. Podczas pożaru wszystkie księgi kościelne i dokumenty dotyczące kościoła zostały zniszczone. Dlatego kolejne rozpoczynają się dopiero od roku 1764. Odbudowa zniszczeń trwała długo. Najwcześniej odbudowano dom parafialny. Na uwagę zasługują: barokowy ołtarz z obrazami i przepiękną snycerką, który zdobi kościół do dzisiaj, anioł chrzcielny z roku 1700 r., ambona. O „synach gminny kościelnej poległych w czasie I Wojny Światowej” przypomina do dzisiaj na lewej ścianie przy wejściu do kościoła tablica z brązu, a na prawo i lewo od niej tablice ścienne z nazwiskami wszystkich poległych mieszkańców parafii w Nawiadach.

Dwór w Jełmuniu – to dawny, niewielki majątek ziemski malowniczo położony nad jeziorem Jełmuń. W parku zachowane jeszcze szerokie otwarcie widokowe na jezioro. W XIX w. własność rodziny von Voisky, w pobliżu na sąsiednim wzgórzu zachował się cmentarz rodowy. Klasycystyczny dwór pochodzi z 2 połowy XIX w. W elewacji frontowej (od strony parku i jeziora) ryzalit z trzema półkolistymi arkadami w przyziemiu, zwieńczony trójkątnym naczółkiem, poprzedzony półkolistym tarasem. Elewacja od strony podwórza znacznie skromniejsza.

Dwór w Baranowie 
- dwór położony na wzniesieniu, oddzielony jest od drogi obszarem parku. Został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku. Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów architektury klasycystycznej wśród zachowanych dworów dawnych Prus Wschodnich.

Od 1996 r. rozpoczęto gruntowny remont dworu i całego założenia. Zespół dworsko-parkowy nadal znajduje się w remoncie.

Zabytkowa chata mazurska w Sądrach – znajduje się przy pensjonacie Christel. Można tam zobaczyć mazurskie pamiątki i sprzęty domowe. W ponad 200-letniej chacie i drewnianej stodole prezentowane są typowe meble, naczynia, sprzęty i ubrania używane dawniej na Mazurach. Na zewnątrz zgromadzono okazały zbiór używanych na tamtym terenie maszyn rolniczych oraz przedmiotów codziennego użytku.

Więcej informacji na stronie:www.it.mragowo.pl

Ziemia Mrągowska zaprasza!

Wypożyczalnie

 

Komunikaty WOPR

więcej komunikatów >>>

"Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013"

Grafika - Studio proGRAF
Realizacja: 4hosting.pl